Dronu izmantošanas noteikumi Latvijā | iDrone.lv
0

Dronu izmantošanas noteikumi Latvijā

2018-06-20
Dronu izmantošanas noteikumi Latvijā

Plānojat iegādāties dronu? Vai arī Jūs jau esat laimīgais drona īpašnieks un tagad Jūs izvēlaties pirmā lidojuma virzienu? Latvijā dronu lidojumi pakļaujās noteiktiem likumiem, kuri ir jāzin katram lidojošā aparāta īpašniekam.

Bezpilota lidaparāti ietilpst īpašo iekārtu kategorijā. Personām, kuras neievēro noteikumus par kvadrokoptera izmantošanu Latvijā, piemēro naudas sodu līdz 300 eiro fiziskai personai un līdz 1000 eiro juridiskām. Atkārtota pārkāpuma gadījumā tiek palielināts naudas sods līdz 500 eiro. Turpmākais pārkāpums varētu izraisīt lidaparāta konfiskāciju. Atbildība par bezpilota lidaparātu tiek uzticēta operatoram.

Tomēr tas nav iemesls atteikties no dronu izmantošanas. Ir nepieciešams tikai ievērot kvadrokoptera ekspluatācijas noteikumus. Šajā rakstā mēs palīdzēsim Jums saprast drona īpašnieka tiesības un pienākumus.

Dronu lidojumi ir reglamentēti ar likumu. Noteikumi par dronu izmantošanu Latvijā ir noteikti Aviācijas likuma 47. pantā "Par aviāciju.". Bezpilota lidaparātu lidojumus kontrolē arī Ministru kabineta noteikumi Nr. 737 "Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un tādu cita veida lidaparātu lidojumi, kuri nav kvalificējami kā gaisa kuģi". Galvenie šo noteikumu punkti ir prasības īpašniekiem, to vietu saraksts, kur nedrīkst lidot ar kvadrokopteru.

Šeit ir saraksts ar prasībām, kas ir obligātas, lai izmantotu dronu:

  • marķējums. Uz visiem bezvada aparātiem ar radioviļņiem vai droniem jābūt marķējumam - uzlīmei ar informāciju par īpašnieku: vārds, uzvārds, telefona numurs, adrese. Juridiskām personām jānorāda juridiskā adrese.
  • drošība. Bezpilota lidaparātu lidojumiem jābūt bez kaitējuma veselībai vai mantas kaitējuma. Vides piesārņojums nav pieņemams. Lidojumi tiek veikti tikai dienas laikā. Darbībās, kas saistītas ar cilvēku uzkrāšanos - mītiņi, tikšanās, parādes, nosaka, ka lidaparātiem jābūt 50 m rādiusā. Izņēmums ir operatora rakstiska atļauja lidot no pasākuma rīkotājiem. Drona massa nedrīkst pārsniegt 1,5 kg. Nedrīkst izmantot dronu, ja operātors ir alkohola reibumā. Gaidsa telpā drikst izmantot tikai pieļaujamās radiofrekvences.
  • pareizā lidojuma vietas izvēle. Katram īpašniekam precīzi jāzina, kur nedrīkst izmantot dronu. Lidojums nedrīkst būt pretrunā ar nacionālo interešu darbību. Dronu lidojuma noteikumi aizliedz lidojumus attālumā, kas atrodas tuvāk par 500 metriem no brīvības atņemšanas iestādēm, militārās infrastruktūras objektiem, karakuģiem un bruņoto spēku izvietošanas vietām. Dronu aizliegums ir noteikts arī pie objektiem, kas saistīti ar sabiedriskās kārtības un valsts robežas aizsardzību. Aizliegts arī lidot virs ēkām, kas ir daļa no Latvijas Bankas infrastruktūras.
  • operatora vecums. Obligātā prasība par lidaparāta izmantošanu ir pilngadība. Personas, kas ir jaunākas par 18 gadiem, drīkst vadīt dronu, kas nav smagāks par 0,5 kg un lidojuma augstums nedrīkst pārsniegt 50 m. Pārkāpt šos ierobežojumus drīkst tikai gadījumā, ja procesu kontrolē pilngadīga persona.
  • civilās aviācijas drošības ievērošana. Piecu kilometru rādiusā no lidostas ir nepieciešams vienoties par katru drona izmantošanas reizi. Lidojuma augstums nedrīkst pārsniegt 50 m.

Kā redzat, noteikumi ir visai vienkārši un to ievērošanai nav nepieciešamas specifiskas zināšanas vai papildus izmaksas. Ievērojot drošības noteikumus, Jūs varat viegli veikt aizraujošus lidojumus.